Roseville Campus (Roseville, MN)

Roseville Campus

1524 W County Rd C2
Roseville, MN 55113 (map
 

Traditional Worship

Sundays @ 9:30a 
Nursery & FaithWalk available
(FaithWalk = Sunday School)
 

St. Anthony Park Campus (St. Paul, MN)

St. Anthony Park Campus 

2200 Hillside Ave.
St. Paul, MN 55108(map
 

Contemporary Worship

Sundays @ 10:00-11:00a
Nursery & FaithWalk available
(FaithWalk = Sunday School)

Contact Us

 

Give us a call:

 651-633-7644
 

Send us an email:

cumc [AT] centennialumc [DOT] org
 

Find us on Facebook:

Roseville Campus
St. Anthony Park Campus

 

CENTENNIAL UMC NOMINATIONS FOR 2021-2022​​​​​​​

Both campuses unless otherwise noted Committee on Nominations and Leadership Development

 

CHURCH COUNCIL

Church Council Chair............................................................................. Derek Vandenburgh

Vice Chair........................ (2021-22 council member to be elected by the new Church Council)

Recording Secretary...................................................................................... Erma Comstock

Staff-Parish Relations Co-chairs:............................................ Alan O’Donnell, Jerry Matchett

Finance Chair.................................................................................................... Jeff Cadwell

Financial Secretary:.................................................................................... Miles Fredenburg

Board of Trustees Chair:................................................................................... Dick Barrows

Board of Trustees Vice Chair.................................................................................. Mike Ash

Treasurer.......................................................................................................... Bob Milligan

Children & Family Ministry Co-chairs:..................................... Susan Webster, Joy O’Donnell

Youth Ministries Support Team Chair:............................................................ Andy Combites

Church and Society Co-chairs.................................................... Bonnie Koch, Anita Mayfield

Inviting Ministries (Roseville) Chair:......................................................... Jointly led by team

Reconciling & Welcoming Team Co-Chairs:............................... Deb Dietzman, Don Hopkins

Centennial for Racial Justice Co-Chairs:.............. Karensa Fischer, Sara Metz, Rachel Konzem

Worship/Music (Roseville) Chair:...................................................................... Vicki Griffin

Hospitality (Roseville) Co-Chairs:.......................................... Diane Anderson, Dodie Woodis

UMW President:........................................................................................... Diane Anderson

Foundation President........................................................................................... Deb Dickey

Visual Arts Ministry Team Leader......................................................................... Lori Ihnen

Lay Members of Annual Conference....................................... Amy Swalley, Jen Oelschlager,

....................................................................................................... Michael Webster, David Breen

Stewardship Co-chairs............................................................. Trever Ball, Wynn Richardson

Appointed Fulltime Clergy:...................... Brian Hacklander, Whitney Sheridan, Jen Anderson

Director of Operations................................................................................... Dennis Webster

Director of Roseville Music:.............................................................................. Jerry Salitros

Director of Missions and SAP Music:.............................................................. Eric Bjorklund

 

PROGRAM TEAMS

 

Reconciling-Welcoming Ministry Team

Co-Chairs.................................................................................. Deb Dietzman, Don Hopkins

Team Members.................................................. Nan Carlson, Debby Newman, Wendy Lucas

................................................................................................ Krystyna Mattison, Marsha Linden

 

Centennial for Racial Justice Team

Co-Chairs:.......................................................... Karensa Fischer, Sara Metz, Rachel Konzem

Recorder (s)............................................................................ Nancy Warner, Amy Hostetler

Members at Large........................................ Carolyn Gwi, Constance Gruen, Deena Strohman

..................................Jerry Matchett, Judas Rose, Mattu Songa, Pamela Isham

.................................................................................. Tammy Nara, Trever Ball

Staff:.................................. Whitney Sheridan, Derek Emery, Amanda Schultz, Eric Bjorklund

 

 

Inviting Ministry (Roseville) Team

Inviting Ministries Chair:........................................................................... Shared leadership

Sunday Morning Greeters Coordinators................................................. Doris Fisher, Jo Slifer

Welcome Center Coordinators:....................................................... Laurie Resch, Dave Resch

Members at Large......................................... Mike Pederson, Carol Johnson, Mim Heggerston

………………………………….......................... Mark Schaber, Jodi Schaber

​​​​​​​ Senior Pastor......................................................................................................... Brian Hacklander

Staff Liaison:..................................................................................................... Julie Elholm

 

Children and Family Ministry Team

Chair...................................................................................... Susan Webster, Joy O’Donnell

Members at Large........................................................... Christa Potter, Missy Machkhashvili

........................................................ Debbie Thornquist, Karensa Fischer, Deena Strohman

Staff:.............................................................................................. Jen Anderson, Amanda Schultz

 

Youth Ministry Support Team

Chair............................................................................................................. Andy Combites

Members at Large.......................................................................... Viet Tong, Mary Betinsky

....................................................... Karen Ross, Melissa Wagner, Greg Harvey, Carrie Sundberg

High School Ministries.............................................................................................. Derek Emery

Middle School Ministries.............................................................................. Amanda Schultz

 

Visual Arts Ministry Team

Chair.................................................................................................................... Lori Ihnen

Class of 2021-22               

Class of 2022-23               

Class of 2023-2024                 

Lori Ihnen

Tom Anderson

Tammy Nara

Jean Malzer

Joyce Buegler

Gayland Bender

Steve Rohde

John Rieke

                    

 

 

Worship/Music Ministry Team (Roseville)

Chair................................................................................................................ Vicki Griffin

Worship Appointments Coordinator.................................................... Robb Null Deanna Null

Lay Readers Coordinator................................................................................ Deb Haselhuhn

Communion Stewards:.............................. Tracy Fodstad, Mike & Sue Pederson, Jodi Schaber

......................................................................................................... Dave Woodis, Dodie Woodis

Head Ushers.......................................................................... Suzanne Sancilio, Vance Morey

Sunday Morning Roseville Director of Music...................................................... Jerry Salitros

Funeral Coordinators (both campuses)............................ Pat Torgrimson, Tracie Vandenburgh

Wedding Coordinator (both campuses).......................................................... Amanda Schultz

Roseville AV Coordinator...................................................................................... John Misa

Members at Large...................................................... Mark Meyer, Chris Rohde, Steve Rohde

 

 

PROGRAM COMMITTEES

 

Mission Committee

Chair:............................................................................................................. Eric Bjorklund

Local, Annual Conference, USA Coordinator.................................................... Mary Hopkins

International Coordinator.................................................................................... Ron Phillips

UMW Liaison:................................................................................................ Mary Hopkins

Operation Classroom Coordinator..................................................................... Kathy Nelson

Members at Large............................... Ezekiel Gwi, David Wright, Jenna Harvey, Gail Hagen,

Randy Oelschlager, Deena Strohman

Director of Missions......................................................................................................... Eric Bjorklund

 

Church and Society Committee

Co-Chairs................................................................................. Bonnie Koch, Anita Mayfield

Dorothy Day Center................................................................ Nancy Jacob, Nancy O’Malley

Habitat for Humanity:......................................................................................... Jack Griffin

Members at Large.................................................. Louise Gallagher, David Howd, Fran Field

...................................................................... Marsha Linden, Sally McCarville, Deena Strohman

Refugee Coordinator...................................................................................... Anita Mayfield

Director of Missions....................................................................................... Eric Bjorklund

 

Hospitality Committee (Roseville)

Co-Chairs............................................................................. Diane Anderson, Dodie Woodis

Callers........................................... Judy Jacobsen, Norene Feldsien, Betty Jordahl, Jean Bendt

Funeral Food Service Co-Coordinators.................... Sally McCarville, Chris Lund, Liz Murray

RARES:............................................................................. Julia Nordling, Mary Ann Krinkie

Funeral Coordinators (both campuses)............................ Pat Torgrimson, Tracie Vandenburgh

At Large Members:.................................................. Diane Rae, Lucinia Coles, Carol Johnson

.......................................................................................Ramona Mogg, Lisa Sayler, Anne Zitnak

Cookie Man........................................................................................................ Ron Gilbert

 

Care Team Ministries

Chair:.............................................................................................................. Julia Nordling

 

Library Committee

Coordinator.................................................................................................. Susan Blakeslee

Members at Large............................................... Angie Miller, Janis Nelson, Beth Oelke, Tracy Fodstad

 

Records and History Coordinator: Thelma Boeder

 

ADMINISTRATIVE COMMITTEES

 

Board of Trustees

Chair: Richard Barrows Vice Chair: Mike Ash

Director of Operations (without vote):    Dennis Webster

Class of 2021-22            

Class of 2022-23                      

Class of 2023-24                  

 ​​​​​​​Julie Jacob

Don Blakeslee

Dale Noyed

Jim Berg

Keith Carlson

Dick Barrows

Mike Ash

Paul Jensen

 

 

Committee on Nominations and Leadership Development

Chair: Brian Hacklander

Class of 2021-22            

Class of 2022-23                

Class of 2023-24              

Debby Newman

Mary Hopkins

Laurie Resch

Karen Ketola

Sarah Glew Leach

Karen Rudd

Nan Carlson

Amy Elholm

                    

 

Finance Ministry Team

Chair.................................................................................................................... Jeff Cadwell

Financial Secretary:....................................................................................... Miles Fredenburg

Treasurer:............................................................................................................ Bob Milligan

Head Counter:....................................................................................................... Mark Meyer

Trustee Representative: (selected by Trustees)............................................................ Mike Ash

Member at Large (Roseville):.................................................................................. Dick Klaus

Member at Large (Saint Anthony Park) ...........................................................                           

Member at Large (in general):................................................................................ Tami Hilton

Checkbook Reconciler............................................................................................ Liz Murray

Pledge Recorders:........................ (one rep on team) Karen Johnson, Lee Keehn, Chris Lund (alt)

Church Council Chair:............................................................................... Derek Vandenburgh

Staff-Parish Relations Committee Representative:.............................................. Alan O’Donnell

Stewardship Co-Chairs:.............................................................. Trever Ball, Wynn Richardson

Lay Member to Annual Conference.......................................... (to be decided by Lay Members)

Senior Pastor:   (without vote)........................................................................ Brian Hacklander

Director of Operations (without vote)................................................................ Dennis Webster

 

Stewardship Team

Co-Chairs.................................................................................. Trever Ball, Wynn Richardson

Staff.................................................................................... Brian Hacklander, Dennis Webster

 

Staff-Parish Relations Committee

Co-chairs: Alan O’Donnell and Jerry Matchett

Class of 2021-2022               

Class of 2022-2023                

Class of 2023-24                

Harold Way

Marilyn Armstrong

Jerry Matchett

Wendy Rahn

Kathy Welte

Alan O’Donnell

Suzanne Sancilio

Jayne Harris

Amy Hostetler

 

Lay Member to Annual Conference:................................................................ Michael Webster

Clergy (without vote):   Brian Hacklander, Whitney Sheridan, Jen Anderson, Kay Schroder- Hacklander

 

 

Centennial Foundation Board

President: Deb Dickey

Note: Each member may serve a maximum of two consecutive 3-year terms (a + indicates this person is nominated to begin a second 3-year term)

Class of 2021-2022             

Class of 2022-23                    

Class of 202-24                   

Deb Dickey

Danny Mishek

Tracie Vandenburgh

Marcella Windmuller

Gary Malzer

Linda Barrows

Maureen Petersen

Louise Gallagher

Pam Beverlin

Senior Pastor (without vote):........................................................................... Brian Hacklander

 

Search